בקשב רב אנו תופסים את האדם כשלם ועל כן הטיפול הוא הוליסטי ומשלב גישות טיפוליות נוספות התומכות בתהליך הטיפול ולעיתים מהוות חוליה מרכזית בו.

הטיפול בנוירופידבק וביופידבק למשל הן שיטות טיפול שעוזרות לילד לפתח מודעות ויכולת וויסות על תהליכים פיזיולוגיים באמצעות משוב מיידי ממוחשב. שיטות טיפול אלו יעילות במיוחד לטיפול בהפרעות חרדה, קשב ותופעות סומאטיות אחרות.  

בנוסף, ישנם ילדים המציגים רגישות יתר למגע, לריחות ורעשים. רגישות יתר של המערכת הסנסורית עשויה להקשות על הסתגלות הילדים ולהציג דפוסים התנהגותיים דומים לאלו של הפרעת הקשב. לפיכך זיהוי הפרופיל הסנסורי וטיפול בעיבוד והוויסות החושי יכול להקל על ילדים אלו. 

במקרים אחרים נוכחנו לדעת כי תזונה לקויה עשויה להוביל לחוסר איזון פיזיולוגי (כגון חוסר בברזל, אבץ, רמות סוכר גבוהות) אשר עשויות לדמות קשיים דומים להפרעת קשב וריכוז. על כן, טיפול נטורופתיה המבוסס על בדיקות דם עדכניות עשוי להקל לעתים על הסימפטומים. 

במצבים בהם אנו מוצאים כי קשיי הריכוז משולבים במכלול קשיים פיזיים ורגשיים, אנו מציעים לשלב גם טיפול הומאופתי, אשר מניסיוננו הוכיח יעילות גבוהה במצבים אלו.

ביופידבק ונוירופידבק:

ביופידבק הינו משוב ביולוגי המתייחס למידע שהאדם מקבל בזמן אמת אודות הפעילות הפיזיולוגית של גופו. המשוב הביולוגי מאפשר לאדם להבחין בשינויים המתרחשים בגופו ולרכוש שליטה טובה יותר בגופו לצמצום רמת המתח, לשיפור הערנות ורמת הריכוז. 
ניתן לחלק את הטיפולים מבוססי משוב ביולוגי לשני סוגים עיקריים:
טיפול בביופדבק וטיפול בנוירופידבק.
בשיטת הביופידבק נעשה שימוש במיכשור טכנולוגי משוכלל, אליו מתחבר האדם באמצעות חיישנים. המיכשור מודד, באופן מדויק ואמין, תהליכים ושינויים פיזיולוגיים המתרחשים בגופו כגון: רמת המתח הרגשי והפיזיולוגי, קצב ואופן הנשימה, קצב הדופק גלי המוח וכדומה. המכשיר מעבד את הנתונים ומזין אותם חזרה לאדם דרך פידבק ממוחשב.

בטיפול בילדים לביופידבק תרומה משמעותית. הטיפול בביו-פידבק בניגוד לשיטות טיפול אחרות עוזר לילד לפתח הבנה מעמיקה ומדויקת על עולמו הפנימי. דרך הביופידבק הילד יוצר דיאלוג אמיתי עם הכוחות הפיסיולוגיים המניעים אותו ובכך מתפתחת יכולת ויסות טובה יותר של ההתנהגות, הקשב והרגשות. לקריאה נוספת על הטיפול בנוירופידבק לטיפול בהפרעת קשב (קישור למאמר).

טיפול בויסות ועיבוד חושי בגישה הנוירו-התפתחותית-תפקודית (NDFA):

גישה זו חוקרת את התפקודים הבסיסיים. שיבוש באחד מתפקודי הבסיס עשוי להוביל לסימפטומים שונים אשר יתבטאו במגוון של לקויות לימודיות, קשביות וחברתיות. הטיפול בגישה זו נותן דגש מיוחד לוויסות החושי מתוך הנחה שליקויים באינטגרציה ובעיבוד החושי עשוי להתבטא במגוון רחב של ליקויים והפרעות.
כל טיפול מתחיל במיפוי מפת התפקוד החושים. מהלך האבחון מורכב משיחת רקע בשיתוף ההורים ומבדיקה של מערכת החושית על מנת לבדוק ולמצוא את המקור לרגישות או תת הרגישות הגורמת לקושי. לאחר האבחון, המאבחן מכין תכנית תרגול שמטרתה לווסת את המערכת החושית על מנת להרגיל את המוח לעודף הגירויים או לחוסר הגירויים ובכך לעזור למטופל להתמודד עם המציאות היום יומית. התוכנית הטיפולית כוללת תרגול יום יומי בהנחייה של המטפל בהתאם להתקדמותו של המטופל.
הטיפול מתאים לילדים הסובלים מלקויות למידה, הפרעות קשב וקשיים חברתיים שברקע סימנים לליקויים בוויסות החושי (למשל רגישות יתר או תת רגישות למגע, רגישות מיוחדת לרעשים ו/או ריחות וכדומה), קשיים בקאורדינציה וסרבול מוטורי. 

 
 

הומאופטיה קלאסית:

הומאופתיה הקלאסית הינה שיטת טיפול הוליסטית, שמקורה בגרמניה. ההומאופתיה מבוססת על ההנחה שלגוף יש את היכולת הטבעית לרפא את עצמו. הטיפול מתקיים באמצעות תרופות ממרכיבים טבעיים שמכינים אותן בשיטה של דילול וניעור. 

כל טיפול מתחיל באבחון מעמיק באמצעות שיחה עם הילד וההורים באמצעותו מותאמת התרופה באופן ייחודי. התרופה נרקחת על ידי רוקחים הומאופתיים מומחים ונמסרת בסניף הסופר-פארם הקרוב למקום המגורים. בתום כל חודש מתקיימת פגישת מעקב לשם הערכה והתאמת התרופה במידת הצורך.
הטיפול מתאים לכל הגילאים בטיפול במגוון של בעיות  כגון הפרעות קשב וריכוז, בעיות התנהגות, קשיים חברתיים, שינויי מצבי רוח, פחדים, חרדת בחינות, דיכאון, חוסר ביטחון עצמי, גמגום, הפרעות שינה, עיכוב התפתחותי ועוד. הטיפול יכול להוות גם טיפול משלים ותומך לטיפולים אחרים המתקיימים במקביל כגון טיפולים רגשיים ותרופתיים.

נטורופתיה

נטורופתיה היא רפואה טבעית אשר רואה את האדם בשלמותו ומקשרת באופן ברור אספקטים רגשיים וגופניים כך שכל שינוי במימד אחד מוביל לשינוי במימד השני. הטיפול הנטורופתי מבוסס על ההכרה כי לגוף יש מנגנונים פנימיים לשיקום וויסות פנימי ולפיכך מאפשרים את התנאים לגוף לרפא את עצמו. הטיפול הנטורופתי נעשה מתוך התחשבות במצבו הגופני והנפשי של המטופל כאשר האבחון נעשה על ידי אבחון בדיקות דם ותשאול אישי לגבי הרכב התסמינים המיוחד של המטופל. 

מטרת הטיפול הנטורופתי הוא להמריץ את מנגנוני האיזון הטבעיים בגוף בעזרת גירויים גופניים  ונפשיים על ידי תזונה מתאימה, תוספי מזון, צמחי מרפא, פרחי באך ופעילות גופנית. 

לקריאה נוספת על הקשר בין נטורפתיה להפרעת קשב (קישור למאמר).